luni, 25 februarie 2013

Oscaruri 2013

Argo f**you, pe ceilalti contenderi;. Trei premii, cel mai bun film, scenariu adaptat si montaj.
"Argo is so top secret, the film's director is unknown to the Academy...They know they screwed up,"
a zis host-ul Seth MacFarlane. Numere muzicale galore, momente penibile si de marketing (50 de ani de James Bond) Ted si Barbra Streisand, o atmosfera de fake in aceasta rebranduire la 85 de ani, destul de geriatrica, completa cu cpt Shatner din Star Trek.

Surpriza, alegerea lui Ang Li, la al doilea Oscar de regie, dupa Brokeback Mountain !, cu Life of PI, fta de favoritul Spielberg. Sau Christoph Waltz vs. Tommy Lee Jones. Si tie-ul de la sunet, intre Zero Dark Thirty si Skyfall.
Sure bets, Adele, Amour -cel mai bun film strain, Jennifer Lawrence, Ann Hathaway, Daniel Day Lewis (al treilea Oscar,e record absolut de Guiness Book...)
si Hollywood dind mina cu Casa Alba, politics, politics, politics... Jack Nicholson in teleconferinta cu mrs. Obama,
Good CIA wins ;>
lista completa a premiilor, aici.

duminică, 24 februarie 2013

Cum se voteaza la Oscar...

si cum se voteaza in general, ca sa nu va mai faceti iluzii...
acum, ca poate articolul din hollywood reporter e provocator si mistificator, se poate. Pe cit de provocator si mistificator e Zero Dark Thirty (chiar asa l-au impuscat pe Bin Laden, si era oare el ?), sau Argo (chiar asa i-au scos pe americani din Iran ?) sau chiar Amour (chiar asa e dragostea senectutii ? si porumbeii nu erau de la John Woo...)

am aflat de el via Anca (thx) si vad ca l-a preluat si cinemagia, easier there explained in Romanian decit in my Ronglish...
este confesiunea unui membru al breslei (guild) regizorale, unul din cei 371 de votanti din aceasta breasala din AMPAS (Academy of Motion Picture Arts and Sciences, institutia care da Oscacarurile)...se pare ca numai piesa Adelei e in unanimitate :)
in alta ordine de idei, Zero Dark Thirty a intrat de ieri in cinema, si acolo si merita vazut :), si sincer, e un film mai bun cinematografic vorbind, decit Argo, si cel putin la fel de mistificator, dar mai bine facut -si da, Bigelow ar fi meritat mai mult acum un premiu decit pentru Hurt Locker, dar sa nu uitam ca ea nu e nominalizata)
*
Toate nominalizarile la Oscar 85 rebranduit ca The Oscars 2013 aici !
*
"I’ve seen all of the nominees at official Academy screenings held over the past few weeks. You go into that theater, you sit there, you look around, and you just hope that there’s an ambulance outside because a lot of the members in attendance must have aged out of AARP at this point. I really wonder if these people are going to vote for Amour, because they’re really looking at themselves and they’ve gotta be saying, 'This is what’s in my future? This is f---ing depressing.' It’s depressing for people who are dying and for people who have to take care of people who are dying. It’s like, who needs that shit? I personally didn’t care for it."



Independent Spirit Awards 2013

Independent Spirit Awards 2013:
nominalizarile la cel mai bun film/Best Feature:
“Beasts Of The Southern Wild”
“Bernie”
“Keep The Lights On”
Moonrise Kingdom
si a cistigat: “Silver Linings Playbook


de patru ori..., Best Picture, Best Director - David O. Russell, Best Actress - Jennifer Lawrence, si cel mai bun scenariu, adica...Best Screenplay -Russell.
cel mai bun actor-John Hawkes in The Sessions.
DEBUT-The Best First Feature - The Perks of Being a Wallflower.
Film strain-AMOUR.
lista completa aici

sâmbătă, 23 februarie 2013

RIP Magic Slim

Exact acum un an eram la Sighişoara Blues Festival 2012, unde-l vedeam pe Johnny Winter (si pe Samuel James). Ei bine, anul acesta ar fi trebuit sa se tina din nou, dar s-a aminat pentru la anul. Si invitatul de marca ar fi trebuit sa fie MAGIC SLIM, venerabil bluesman. Concertul aparea si in calendarul sau, pe pollstar. Iar ieri aflu, via Radu, ca s-a mai dus un muzician, anume Slim, si-i scriu, ce ar fi fost daca ar fi fost confirmat pentru weekendul asta la Sighisoara ? Magic Slim a amurit joi 21 ianuarie intr-n spital din Philadelphia. Avea 75 de ani.

anyway, aici articolul din reuters...si
Magic Slim & the Teardrops - Going to Mississippi

(sa zicem ca acolo s-o fi dus :....)