Noul videoclip (si extras single) David Bowie de pe albumul The Next Day (care apare pe 12 martie) se numeste The Stars (Are Out Tonight) si este un filmulet ciudatel(care mie imi aduce aminte de The Hunger, Performance, si chestii de final din The man Who Fell to Earth). Nah, e normal, Performance (1970) fiind primul film clip eclectic, si filmul preferat al lui Tony Scott, care a regizat The Hunger, cu David Bowie si Catherine Deneuve. Iar co-regizorul acelui film (alaturi de Donald Cammel) este Nicolas Roeg, pe care am avut placerea sa-l intilnesc si intervievez la Cluj, la TIFF 2007. Roeg a regizat in 1976 The Man Who Fell to Earth, cu nimeni altul decit David Bowie in rolul sau preferat, alien, outlander, androgin. Clipul este regizat de Floria Sigismondi (care a facut filmul The Runaways-2010, biopicul trupei punk rock, dar si o tona de clipuri, printre care pentru Bowie, in 1997 "Little Wonder" si "Dead Man Walking". Imaginea este a lui Jeff Cronenweth (omul lui David Fincher, d.o.p. Hitchcock). Alaturi de Bowie in clip apare Tilda Swinton, ca sotia sa. Swinton a fost de mult timp vazuta ca un doppelganger al lui Bowie, v. populara pagina Tumblr a lui Nathaniel Baruch, "Tilda Stardust".
si mi-a mai adus aminte de imagini din This Must Be The Place al lui Sorrentino (Penn & MacDormand shopping si indoors).
clipul anterior de pe album, dupa o pauza muzicala de zece ani, si un infarct , la aniversarea de 66 de ani, Where Are We Now?, aici.
The Stars (Are Out Tonight) este o piesa mult mai upbeat. The Guardian mai da citeva clue-uri referitor la sensul piesei si mediatia asupra celebritatii. Stars are never sleeping /
Dead ones and the living
Cel mai tare moment al Oscarurilor 2013 (85) ?
Lupul jack Nicholson, dupa show, "felicitind-o" pe Jennifer Larence. In timpul interviului ei, no less ! si speriind-o de-a binelea. Cu un sarm inegalabil, si cu privirea de cobra, chiar daca e cu 53 de ani mai batrin ca ea !
Mamá (2008) este un scurt metraj spaniol de 3 minute Andy Muschietti, care a dus la interesul lui Guillermo del Toro, pentru a-l dezvolta intr-un lungmetraj. Creepy, scary. iata originalul cu introducerea lui del Toro.
sau aici pe VIMEO. Acesta are si citeva cadre in plus fata de cel de pe youtube, si genric, deci vi-l reconmand pe acesta, de pe youtube, merita introducera lui del Toro.
Lungmeterajul MAMA (2013) il puteti vedea in cinema cu incepere de vineri 1 martie.
Regia: Andy Muschietti
Scenariul: Neil Cross, Andy Muschietti, Barbara Muschietti
Producător executiv: Guillermo del Toro
Cu: Jessica Chastain, Nikolaj Coster-Waldau, Megan Charpentier, Isabelle Nelisse Guillermo del Toro prezintă Mama, un thriller care spune povestea a două fetiţe care dispar într-o pădure în ziua în care părinţii lor sunt ucişi. Când sunt salvate câţiva ani mai târziu şi încep o nouă viaţă, fetele descoperă că cineva sau... ceva tot vrea să vină după ele... să le învelească seara la culcare.
Chiar daca filmul lui Muschetti, in debut de lungmetraj e plin de clisee, si ghoststory-ul din spate nu e prea original, creatura e creepy si filmul e extrem de eficinet pentru o prima vizionare. Ajutat si o credibila Jessica Chastain in goth mood (pe ecrane acum si in Zero Dark Thirty, pentru care a fost nominalizata la Oscar) si de cele doua copile care sunt foarte bune, iti revii cu greu din rasuflare. Extrem de bine facut, cu valori de productie eficiente, nu ieftine), mi-a adus aminte de filmele horror mai bune recente, valul spaniol (Orfanato, produs tot de del Toro) si probabil mai interesant decit ce face del Toro azi, anume Pacific Rim, care seamana cu un Transformers. Si de Orphan, si de Insidious, care mi s-a parut ca au avut ceva de spus. Dupa ce filmul se termina, iti dai seama ca te-a facut si cam asta e si ideea. Nu ramii cu ideea ca ai vazut Shining, dar e un ride plin de adrenalina !
3 din 5, 6 din 10 ! (Ian 2014: am revenit asupara postului si ii scad o juma de steluta, deci:
2 1/2 din 5, 5 din 10 (actul 3 e prost, si atmosfera creepy functioneaz ape moment, in retrospect as putea fi chiar mai critic)
a doua zi comunicat nou: Phoenix Entertainment are placerea de a va anunta numele internationale invitate la Festivalul Rock in Parc ce va avea loc la Arenele Romane in perioada 13-14 iunie. The Troggs si The Animals vor canta in prima zi, respectiv in a doua, alaturi de trupele care au castigat simpatia publicului si juriului in editiile de calificare Rock in Parc.
sper ca asta sa fie ultima modificare a acestui concert de belea, care si-a schimbat locatia si data de trei ori, ajungind sa fie GRATUIT !!! Avind in vedere virsta celor din formatii, s-ar putea sa mai avem surprize :(.
*****************************
Concertul pe care The Animals & The Troggs urmau sa-l sustina MIINE 26 februarie in Hard Rock Cafe Bucuresti a fost reprogramat sub forma a doua spectacole distincte, pe 12 si 23 mai 2013.
Programul evenimentului a fost modificat intrucat unul dintre membrii trupei a anuntat in ultimul moment ca nu mai poate ajunge pe 26 februarie la Bucuresti.
Rock Events si Rock Artist Management vor aduce legendarele trupe in Hard Rock Cafe in cadrul a doua concerte speciale. Astfel, The Troggs vor sustine un show in data de 12 mai 2013, iar The Animals &Friends se intorc pe scena din Bucuresti pe 23 mai, in Hard Rock Cafe, alaturi de invitati speciali.
Biletele achizionate pentru data de 26 februarie vor fi valabile pentru ambele concerte programate si vor beneficia de cele mai bune locuri.
Cei care doresc sa returneze biletele cumparate online sau de la Hard RocK Cafe pentru concertul din 26 februarie, isi pot recupera banii de la punctele de vanzare de unde au fost achizitionate, incepand cu data de 4 martie 2013.
Biletele pentru concertele din 12 si 23 mai vor fi disponibile la Hard Rock Cafe incepand cu data de 4 martie, la urmatoarele preturi:
- 60 lei (cu loc) – pana in ziua concertului
- 40 lei (in picioare) – pana in ziua concertului
- 50 lei în picioare si 80 lei cu loc – in ziua concertului
v, anuntul vechi aici