Se afișează postările sortate după relevanță pentru interogarea jon Lord. Sortați după dată Afișați toate postările
Se afișează postările sortate după relevanță pentru interogarea jon Lord. Sortați după dată Afișați toate postările

vineri, 6 noiembrie 2009

Jon Lord: soldier of fortune sau child in time ?

>
veni, vidi, vici, e a doua oara cind il vad pe Jon Lord dupa Deep Purple-ul din 1998 (?) la Sala Polivalenta ! al doilea concert Purple, in 2007 pe Cotroceni, l-a avut pe Don Ayres la keyboards pt ca Lord s-a retras din Purple in 2002.

Jon Lord: soldier of fortune sau child in time ? (pun-ul /jocul de cuvinte se refera la cele 2 bisuri de la Bucuresti) arata si se simte excelent la 69 de ani ! a cintat alturi cu filarmonica din Ruse, dirijor Naiden Todorov.
am stat in rindul intii cu Relik ca belferii si ne-am holbat la Jon "Big mammo" Lord tot concertul si la orga lui legendara si minunata Hammond, si la bulgarii cu fetze de formatie de la mare, gen Azur (trupa TE), dar altfel way chul !!! La voce un el si o ea, frumosi amindoi si dragutzi, Steve Balsamo (care l-a jucat pe Jesus Christ...superstar in West End) şi Kasia Laska !(poza de pe site doesnt do her justice). Sunet ok, bun, cald, mai ales la Concertul pentru grup si orchestra din 1969, deci la aniversarea de 40 de ani !
partea a doua a inceput cu "Pictures of Home" de pe Machine Head (1972)
Pictured Within (de pe albumul solo Lord, are vreo 16, din 1998)

2 piese cintate original cu vocalista Sam Brown
Sarabande (cica inspirat de "Dansuri romanesti"?! de Bela bartok) si Bouree de pe albumul omonim din 1976

Telemann Experiment de pe Beyond the Notes (2004)

bis
soldier of fortune (introdusa de o glumitza misto despre David Coverdale being the James Bond of rocknroll)
child in time (yes!)
it's been emotional !

Jon Lord then and now

marți, 17 iulie 2012

RIP Jon Lord

S-a dus si Jon Lord :(((( Organistul de la Deep Purple,compozitorul revolutionarului si singularului Concert pentru grup si orchestra (1972). Avea 71 de ani si suferea de cancer pancreatic.
S-a retras din Deep Purple in 2002. L-am vazut cu ei la Polivalenta prin 1998 si solo cu repertoriul clasic in 2009, cind am scris despre asta pe acest blog (Child in time sau soldier of fortune ?).
Anuntat de situl sau personal si aflat prin sms de la Terje.
Avea anuntat pentru septembrie 2012 un eveniment special cu Concert pentru grup si orchestra, invitati Bruce Dickenson, Steve Morse, Joe Bonamassa, Guy Pratt si Orchestra filarmonica din Liverpool :(.
Ascult drept omagiu albumul sau Beyond the Notes din 2004, cu Miles Away.
de pe care The Sun Will Shine Again il dedica aici prietenului sau Ronnie James Dio, cu care a cintat la Rainbow, si al carui tribut l-am vazut si ascultat la Kavarna in weekendul ce a trecut :(

Jon has met the Lord....


joi, 1 noiembrie 2007

Deep Purple Still Rocks !!!

1 noiembrie 2007
deep purpe still rocks…in 2007

who do we think we are ? -the battle still rages on. -come taste the band…


slalom de event:
Cotroceni, 31 octombrie 2007.
unde l-am văzut şi pe Elton John cîntînd Pinball Wizzard
Ian Gillan cu blugi si t-shirt elegant fara burta si in picioarele goale, 62 de ani şi look de Robert Forster, ce imensă diferenţă faţă de vocalul de la Heep care arată deşănţat şi şleampăt…
Roger Glover cu năframa-i nelipsită şi Ian Paice cu ochelari negri şi bătăi ca de octopus…59 de ani
Steve Morse cu plete si look de heavy metal
mult mai bun decît cel de la Polivalentă din 1998 în care cînta Jon Lord, Don Airey mai bun ca Lord, mai fresh cu aere şi sound de Rick Wakeman şi cu un intro la solo famous, (Mr. Crowley, compus de el), plus cu specific local, intrat in Ciocirlia si Rapsodia Romana.


montajul excelent video de pe Highway Star cu chestii din 1972,emoţionant…


cred că Gillan era forte şi pentru că l-am prins la începutul turneului…azi cîntă în Bulgaria şi apoi în mare parte înFranţa

cică 15 mii de oameni…oricum full stadionul....

iar pentru cei ce se intreaba de ce n-au cintat Child in Time, ce vreţi cu soloul ăla de voce care nu se mai poate reproduce…
Stormbringer sau Come taste the Band, soldier of fortune o cînta Coverdale ca e fieful lui

My Woman from Tokyo, harsht încă o bere

am baut beri, care erau tari, pe frigu draq, si m-au luat de Cap, ceva cald, un vin fiert, ceva din ploscă care merita s-o fi luat cu mine că oricum Gillan în tricou m-a făcut să-mi fie frig...

la bis Hush si Black Night (asa cum aveam io de gind să fac dar m-am răzgîndit)
mi-am adus aminte de prima mea bandă de mag (cu Deep Purple Made in Japan) si faptul că atunci cînd aveam 13 ani era trupa mea preferată. Lucrurile s-au schimbat în anii ‘90 şi acum sunt alergic mai ales la Doors, Led Zeppelin, dar cu Purple mi-a trecut ţi pot să ascult din nou (la fel ca Tull, invers ca Dio, Rainbow, Whitesnake). Curios dar a fost primul concert din viaţa mea cînd m-am simţit bătrîn, n-aveam gaşcă şi majoritatea nu au vrut să vină sau au stat în spate, că dacă, dacă stai în spate la un concert, mai bine stai acasă zic eu (the issue of the tissue dear Relik).

cronica aici
Playlist:
Pictures of Home
Things I Never Said
Into The Fire
Strange Kind of Woman
Rapture of The Deep
Woman from Tokyo
Kiss Tomorrow Goodbye
Knockin at Your Back Door
Lazy
Perfect Strangers
Space Truckin’
Highway Star
Smoke On The Water

bis
Hush
Black Night

vineri, 12 mai 2017

De ce trebuie sa ii vezi miine pe Deep Purple ?

read this

Lars Ulrich's induction -FINALLY -in Rock and Roll Hall of Fame 2016
sau:
Induction speech -Gillan, Glover, Paice, sotia lui Jon Lord, Coverdale si Glenn Hughes (Blackmore awol :(

si performance-ul trupei
HUSH
SMOKE ON THE WATER



puteti citi ce am scris despre Deep Purple, concertul nou si ultimul lor album INFINITE  in noul numar din revista SUNETE, coming soon, sfirsit de mai !
PINA ATUNCI THO, veniti miine seara la concert ! i guess it's the last time you're gonna see them !
It can make a grown man cry" / yes, aslo a blind one/ we still Childing in time....