Se afișează postările sortate după relevanță pentru interogarea LULU. Sortați după dată Afișați toate postările
Se afișează postările sortate după relevanță pentru interogarea LULU. Sortați după dată Afișați toate postările

luni, 22 august 2011

Lou Reed + Metallica=LULU


in 2009 la Rock'nroll Hall of Fame Metallica au cintat trei piese cu Lou Reed (v.aici despre asta). Acum 2 luni s-a anuntat ca fac un proiect impreuna, acum, apare un site si o data de lansare: Lulu, 1 noiembrie 2011. Pare si suna incredibil dar ii duce pe Metallisti in alta liga, si ii confera si lui Lou o alta gama de public, dupa revizitarea Berlin-ului si turneul cu Metal Machine Music.

Proiectul este insa complet al lui Lou, v. Lulu on the Bridge unde apare vorbind despre asta.
Lou made a record of songs he'd written for Lulu, a theatrical production of stories by the German author Frank Wedekind, directed by Robert Wilson and currently running in Berlin.

"Lulu" was the creation of German expressionist writer Frank Wededkind's plays "Earth Spirit" and "Pandora's Box," which tell a story of a young abused dancer's life and relationships and are now collectively known as the "Lulu Plays."

v. filmul lui G.W. Pabst, Die Büchse der Pandora/Pandora's Box/Lulu (1929), cu look-ul Louisei Brooks, o coafura nemuritoare.

miercuri, 28 septembrie 2011

Lou Reed & Metallica-The View (1st song of LULU)

...Worship Someone
Who Actively Despises You....!!!


de acolo link de download, pe itunes
primul extras de pe Lulu, albumul lui Lou Reed cu Metallica, care iese la 31 octombrie worldwide si pe 1 noiembrie in SUA !
suna a Lou Reed, cu versuri criptice, furioase si repetitive, dar in poetica lui Lou Reed si a subiectului, backed de un chorus de Metallica si chitari mai rele, un combo mix Lou si Metallicii, dark, dar nu e pt fanii metalicai, care se pling la greu, v. in jos la comentarii pe youtube, ai nostri de pe metalhead aici

“Lulu” e produs de LOU Reed, METALLICA, Hal Willner (producer la Reed, Marianne Faithfull, Laurie Anderson), si Greg Fidelman (who also mixed the record).

marți, 22 noiembrie 2011

Darren Aronofsky takes on LULU

from here:
Noted film director Darren Aronofsky, who worked on Black Swan and The Wrestler, will direct the next video for LouTallica.
The Metallica/Lou Reed collaboration have chosen “Iced Honey” to be the next song to be give the video treatments. According to a report in FMQB, it will be shot in the San Francisco Bay area and will be available for viewing later this month.
The story quoted Metallica drummer Lars Ulrich as saying, “As if making a record with Lou Reed is not enough, now I get to make a video with Darren Aronofsky, who has been among my very favorite filmmakers since his first movie, Pi.”
Lou hopes Aronofky’s video for song “Iced Honey” off the new record Lulu will be “his Black Swan.“


LouTallica were for the 1st time live with LULU on Jools Holland 's show, November 8th !
interview here or below:

"-Is Hamlet dark ?
-Yes !
-Then, it's dark."
:P

vineri, 28 octombrie 2011

Lulu EPK & more thoughts on LOUALLICA


Lou Reed & Metallica discuta albumul lor, "Lulu.", care se poate asculta integral aici.
*
sunt din ce in ce mai convins ca e un moment istoric de avangarada in stilul "metal machine" Lou si ca Metallicii au facut extrem de bine (Lars si James surely) ca s-au bagat. Cinea ar fi crezut acum un timp ? Lou si Metallica, doua planete diferite, 2 generatii distanta, dar care pot comunica, intr-un fel unic. Dark, very dark. Si extrem de dens si sofisticat, si un produs muzical non-comercial, cred ca poate sa ramina albumul anului 2011, si material de controversa for many years to go…
deocamdata am un inca amalgam in cap. Deocamdata. As taia ultimele 10 min de la Junior Dad, (existenta anterior intr-o varianta si mai experimental si psihedelica, coscrisa cu Laurie Anderson si cu sax-ul lui John Zorn), cu stringsurile atmosferice, care-s un fel de sound design, o oprire dintr-un dans al mortii, noaptea valpurgiilor, intr-o elegie post-mortem, probabil cums e scurge toata viata pina la final fade out. Fade to Black :>

Lou a fost si a ramas un tip extrem de acid, sarcastic, pertinent, dur si direct, si aici se regasec toate temele lui recurente. Si povestea trista a dansatoarei Lulu, Cutia Pandorei lui Franz Wedekind si a ei, readusa in context azi, si cu final tragic dar previzibil.
versurile complete ale albumului: Aici

piesa de opening: Branderburg Gate, classic Lou cu elemente de gothic horror expresionist:
"I would cut my legs and tits off
When I think of Boris Karloff and Kinski
In the dark of the moon
It made me dream of Nosferatu
Trapped on the isle of Doctor Moreau
Oh wouldn’t it be lovely
I was thinking Peter Lorre
When things got pretty gory as I
Crossed to the Brandenburg Gate"

The View-primul single: F dur, “for worship someone who actively despises you”
"cheat on me", cos its about cheting on yourself…

ideea e ca e un disc pe care o sa-l mai ascult de 100plus ori, si sunt sigur ca va creste, dar cuvintul pentru marea de rockeri care asteptau ceva customised, e in titlul piesei "Frustration"...

vineri, 2 septembrie 2011

coperta la LULU (& more)


coperta la proiectul Lou Reed si Metallica, despre Lulu din Pandora's Buche, dupa muzica pe care Lou a facut-o pentru productia teatrala The Lulu Plays.
discul apare la 1 noiembrie !!!
v.comentariile rockerilor nostri pe metalhead !

o piesa a proiectului, care i-ar fi impresionat pina la lacrimi pe Metallici, intitulata Junior Dad, asa cum suna ea in concert cu Lou, Laurie Andreson si John Zorn -din seria "unlistenable" sau pentru urechile curajoase...

"Junior Dad" lyrics:

Would you come to me
If I was half drowning
An arm above the last wave
Would you come to me
Would you pull me up

Would the effort really hurt you
Is it unfair to ask you
To help pull me up

The window broke the silence of the matches
The smoke effortlessly floating
I'm all choked up

Pull me up
Would you be my lord and savior
Pull me up by the hair
Now would you kiss me on my lips

Burning fever burning on my forehead
The brain that once was listening
Now shoots out its tiresome message

Won't you pull me up
Scalding my dead father has the motor
And he's driving towards
An island of lost souls

Sunny - a monkey then to monkey
I will teach you meanness fear and blindness
No social redeeming kindness

Oh-or-state of grace
Would you pull me up
Would you drop the mental bullet
Would you pull me by the arm up
Would you still kiss my lips
Hiccup: the dream is over
Get the coffee: turn the lights on
Say hello to junior dad
The greatest disappointment
Age withered him and changed him
Into junior dad
Psychic savagery

joi, 20 octombrie 2011

Lulu listening party !

Finally ! intreg albumul LULU, Lou Reed si Metallica, povestea dansatoarei berlineze despre care a facut Pabst film !, poate fi ascultat pe situl oficial aici.
adica: http://www.loureedmetallica.com/listen-to-lulu.php
rokerii si metalllici par sa nu fi inteles schema, dupa cum citesc pe metalhead, fanii lui Lou sunt incintati, colaborarea inedita e unul din albumele MUST ale anului si way more than that !
out eveywhere pe 31 octombrie. La noi de la 40 ron (special pt Romania, la 327 ron deluxe edition) !

si cronica lui Brushvox (Ticke) aici !
io am zis deocamdata:
"it's really a hard one to swallow in one, needs spacing, way too much and last 10 min of junior dad just strings, could ve been easily turned off then"
and Mr. T aka Mr. Lou Reed #1 global fan:
"Well so far i like the 2 first songs anyway...big newspaper in Norway just panned it totally today, not such a popular effort i guess."

luni, 5 decembrie 2011

The View-videoclip de Darren Aronofsky & more Lulu

Dupa cum am povestit aici, primul videoclip oficial din controversatul album Lou Reed/Metallica, LULU, a fost regizat de Darren Aronofsky. Alb-negru, flashy, cu imagini miscate, fete cosmaresti, spre Francis Bacon, dar filmat in timp ce ei cinta.

Louallica au fost din nou live, acum in Germania, la Koln, in cadrul unui show tv cu public. Au cintat 6 piese de pe LULU, si au dat un interviu de aprope 20 de minute. Lou nu s-a putut abtine sa fie... Lou, adica sarcastic si sa atace moderatorul care punea intrebari prostesti, cu un umor..teuton :>

miercuri, 14 septembrie 2011

Hitler reacts to Lulu (Lou Reed+Metallica project)


una din miile de parodii de pe you tube la Untergang/Downfall, in care Hitler in bunker, face spume la gura pentru ca armatele sale pierd. Prilej de biza, de la Transformers, la Bac. Acum referitor la proiectul Lou Reed+Metallica, LULU (out Nov. 1st)
as the guy says: Details of Metallica's next recording project are out. It's with Lou Reed. Adolf took it pretty badly.
chiar,
"What would Cliff say?"

Lou Reed a vazut-o si chiar el a trimis-o celor de la Metallica, care s-au distrat copios (dupa Mojo !)
alte parodii cu mein fuhrer aici !

duminică, 30 octombrie 2011

Metallica-India: 0 to 1 (the show that should not be)

fanii indieni ai concertului (primul in tara lor) Metallica de la Delphi pe 28 oct. au vandalizat scena dupa ce au fost fraieriti de organizatori ! Some kind of mOnster ? what kind ?
intreaga poveste aici


declaratia Metallica
si ei la televizor cu trei ore inainte de propusul show !
asta seara totusi Metallica a cintat la Bangalore, dupa ce soarta showului era incerta ! ma intreb ce fac rockerii romani intr-o situatie similara ? ca si-au luat destule tzepe, dar vandalizarea in Romania era treaba minerilor..
si ce s-ar fi intimplat daca ar fi cintat LULU :P?

joi, 17 noiembrie 2016

Metallica 4 Lemmy: Murder One !!!

Albumul nou Metallica, Hardwired..to Self-Destruct, apare oficial miine. Am urmarit aparitiile single si videourile, de la Hardwired la Atlas, Rise. Insa MURDER ONE, piesa si clipul e un alt fel de animal.  O animatie semnata de Robert Valley (clipurile Gorillaz). Dedicta lui Lemmy Kilmister si despre el, cu o animatie exhaustiva care ii descrie binishor cariera, Sex, Jack and Rocknroll. The King is dead, Long Live the King ! 
"He helped us a lot. He was unafraid. And he was a character. And he was himself … He did his own thing to the last breath. No matter who you are, how could you not be inspired by that?"
James Hetfield despre Lemmy.
Sa trebuiasca sa mai zic cit de simpatici mi-au devenit Metallica post Some Kind of Monster ? Death ? Magnetic ? Lulu ? Through the Never ? Lars ? 
.... Here's to ya, Lemmy ! Always !!!! 
(thx to Mihai G.)
*lyrics:*
One crown
Shines on through the sound
One crown
Born to lose
One man
Does not give a damn
One man
No excuse
Aces wild
Aces high
All the aces
Aces 'til you die
White lines fading
The iron horse rolls on and on and on
Hear your thunder
Still feeding back
Still hear your thunder
The man in black
Born to lose
Living to win
One fist
Hammers through the mist
One fist
Steady on
One heart
Diehard from the start
One heart
Beats its song
Murder all
Murder one
Give me murder
Second class to none
Headlights fading
The iron horse rolls on and on and on
Still hear your thunder
Still feeding back
Still hear your thunder
The man in black
Born to lose
Living to win
Hear your thunder
Still feeding back
I still hear your thunder
The man in black
Born to lose
No excuse
'Til the end
Been living to win
Been living to win

joi, 5 ianuarie 2012

Topuri 2011 redux (incl. Rockland)

Topul de filme pe 2011 e aici, cu mentiunile:
*am vazut 408 filme in 2011. Circa 80 din cele 170 de filme de la noi de pe ecrane.
**n-am vazut deocamdata Hugo, The Descendants, War Horse, Shame, Ides of March !
***si am declarat:
Filmul romanesc al anului: Aurora (though 2010)
Comedia anului: Your Highness

Desenul animat al anului: Rango
Horror-ul anului: La Piel que Habito
SF/action: Rise of the Planet of the Apes
Curio-ul anului: Sucker Punch ! (as fi zis muzical-ul anului ;-)


Almost there:
Snabba Cash (2010), Rare Exports (2010), Dom zly (2009)
Essential Killing (2010), The Way Back (2010), Margin Call (2011) , Kill List (2011)

Serialul anului: Breaking Bad (sezonul 4)
bonus: Boardwalk Empire sezonul 2

document-arul anului: my alcohol diary :->


cel mai prost/pretentios/pedant film al anului (biggest dissapointment); The Tree of Life (si poate cel mai frumos poster;-)


Top 5 Soundtracks
1. Hanna-Chemical Brothers

2. Drive-Cliff Martinez & VA

3. Sherlock Holmes: Game of Shadows- Hans Zimmer

4. POTC-On Stranger Tides-Hans Zimmer (& Rodrigo y Garcia)

5. Rango-Hans Zimmer (& Rick Garcia & Los Lobos)

6. Tinker Tailor Soldier Spy-Alberto Iglesias


Ce s-ar face Hollywood-ul fara Hans Zimmer ?

Top albume 2011

Injghebat cu greu-ceanu, cam cum a fost si anu' :->

1. Lou Reed & Metallica-Lulu

2. Alice Cooper-Welcome 2 My Nightmare

3. Lindsay Buckingham-Seeds We Sow

4. The Black Keys-El Camino

5. Nils Lofgren-Old School

6. Robbie Robertson- - How To Become Clairvoyant

7. U.D.O. -Rev-Raptor

8. Queensryche-Dedicated to Chaos

9. Bob Geldorf-How To Compose Popular Songs That Will Sell

10. Nazareth-Big Dogz ex aqueo w: Kasabian-Velociraptor /Tom Waits-Bad As Me




Albume: Re-issues of the Year

1. Rolling Stones-Some Girls (2nd disc is a gem)

2. Pete Townshend/The Who-Quandropehnia (The Director’s Cut)

3. Neil Young-A Treasure


Live-Rockland:
Avind in vedere ca cele mai bune concerte ale anului le-am vazut afara (Roger Waters-The Wall, Jeff Beck si Rob Zombie), au ramas cele de p-acilea :)

Top concerte (in Ro)
1. Bryan Ferry-Arenele Romane
2. Iggy Pop –Felsziget, Tg Mures
3. Mr Big-Hard Rock Café, Buch.
4. U.D.O.-Silver Church, Buch.
5. Alice Cooper- Arenele Romane
6. Judas Priest-Piata Constitutiei
7. The B Movie Orchestra-TIFF Cluj


8.Tim Ripper Owens-Kulturhaus
9. The Animals-Jukebox
10. Vladimir Cosma-Ateneul Roman/ Pat Metheny -Sala Palatului

Topurile din 2010 aici !

vineri, 4 aprilie 2014

Metallica: Some Kind of Monster azi la Brasov la Doc and Roll !!!!

Hey Doc and Roll...iata ce am scris eu despre opusul pe care il prezentam acum, 10 ani de la premiera, azi la ora 16.45 la Brasov, la cinemateca Patria. Am scris in 2004 pt Re:publik si am re:publikat in Sunete, numarul pe martie, pt Doc and Roll. Haideti la Metallica in thereapy, ten years after !!!!

Doc and Roll prezintă: Ten Years After
Metallica: Un fel de Monstru (2004) / Metallica: Some Kind of Monster
Regia : Joe Berlinger, Bruce Sinofsky
Cu: Metallica (James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett), etc.

Iată ce am scris în print în 2004 despre film, în momentul acela îmi pierdusem respectul faţă de Metallica…Napster, Re Load, etc…Revizitat după 10 ani filmul devine un clasic, trupa s-a repus pe picioare serios (Death Magnetic, Lulu cu Lou Reed, turneul de un an plus concertul din Antrctica, Through the Never), iar acest documentar se pare ca le-a fost cu adevărat terapeutic. De (re)văzut la Braşov pe 4 aprilie.

“(I used to be a roadie for) Metallica, a bunch of fuckin’ assholes”
Jeff Bridges în The Big Lebowski

Rock on ! Rock on, man ! Şi n-au învins ! Metallica sunt pentru hard-heavy-speed-ceea ce Bon Jovi sunt pentru partea soft, un fel de super-grup cum numai Zeppelin era pe vremuri, sau Guns’n Roses a fost pentru puţin timp. Ieşiţi din nişa metal au devenit multi-miliardari, copii mari bogaţi, tabloizi, ok, în pas cu vremurile lor....Dar totodată se pare că au creat un super-monstru din ego-urile lor inflamate şi nici nu ai fi bănuit ce se poate întîmpla în momentul în care au fost de acord să filmeze naşterea noului lor opus (St. Anger), cea mai lungă (şi scumpă) producţie de album ever. Şi astfel toată lumea a putut vedea cît de greu le e să vorbească (cu ei, despre ei, între ei), darămite să scoată un disc. Terapistul lor ar trebui creditat ca membru oficial al trupei iar Rob Rock, producătorul de disc, ca un mazochist desăvîrşit. Contra protagoniştilor şi numelui de Metallica, filmul e o micro-capodoperă, bijuterie de disfuncţionalitate, plin de secvenţe-perle (tata lui Lars, momentul Robert Trujillo, momentul Dave Mustaine, momentul Jason Newsteed, vînzarea colecţiei de tablouri, repetiţii nesfîrşite, închirierea fortului Presidio, bani aruncaţi şi o trupă fără pic de creativitate şi mai rău, fără simţul umorului). Sau cel mai mare experiment socio-cultural de Beavis şi Buttheads îmburgheziţi (ex.Jason, tu pleci, Kirk, tu bagi, Lars te bat de te KK pe tine, Trujillo cîti bani vrei ?, adică James Hetfield, mare, mare, mare bulangiu). Asta e, secvenţele par desprinse din This is Spinal Tap (1984, mama şi tata mockumentarelor), filmul fiind un adevărat monstru eliberat pe peliculă în sunet furios, un soi de monstru, văzut pe dvd-cu extra-urile berile, smoke-urile şi sunetul de rigoare, care va urla acum monstruos şi în săli. Nu e un film destinat doar fanilor trupei pentru că funcţionează la nivelul unui super-job de anti-promoţie. « Monstrul » este deja companionul perfect al lui Spinal Tap, într-un double bill, în care, în partea Metallica, viaţa bate filmul. And Justice for... who? Cei doi documentarişti, care sunt adevăraţii Master of Puppets şi tag-ul care zice că filmul redefineşte terapia de grup.
Alin Ludu Dumbravă




marți, 9 decembrie 2008

line-up Sundance 2009

January 15-25, 2009 in Park City, Utah.



DRAMATIC COMPETITION

* Adam (Max Mayer)
* Amreeka (Cherien Dabis)
* Big Fan (Robert Siegel)
* Brief Interviews With Hideous Men (John Krasinski)
* Cold Souls (Sophie Barthes)
* Dare (Adam Salky)
* Don’t Let Me Drown (Cruz Angeles)
* The Dream of the Romans (John Hindman)
* The Greatest (Shana Feste)
* Humpday (Lynn Shelton)
* Paper Heart (Nicolas Jasenovec)
* Peter and Vandy (Jay DiPietro)
* Push (Lee Daniels)
* Sin nombre (Cary Fukunaga)
* Taking Chance (Ross Katz)
* Toe to Toe (Emily Abt)

DOCUMENTARY COMPETITION

* Art and Copy (Doug Pray)
* Boy Interrupted (Dana Perry)
* Sergio (Greg Barker)
* The Cove (Louie Psihoyos)
* Crude (Joe Berlinger)
* Dirt the Movie (Bill Benenson, Gene Rosow)
* The General (Natalia Almada)
* Good Hair (Jeff Stilson)
* Over the Hills and Far Away (Michel Scott)
* The Reckoning: The Battle for the International Criminal Court (Pamela Yates)
* Reporter (Eric Daniel Metzgar)
* The September Issue (R.J. Cutler)
* Shouting Fire: Stories From the Edge of Free Speech (Liz Garbus)
* We Live in Public (Ondi Timoner)
* When You’re Strange (Tom DiCillo)
* William Kunstler: Disturbing the Universe (Sarah Kunstler, Emily Kuntsler)

WORLD CINEMA DRAMATIC COMPETITION

* Before Tomorrow (Madeline Piujuq, Marie-Helene Cousineau, Canada)
* Bronson (Nicolas Winding Refn, U.K.)
* Carmo, Hit the Road (Murilo Pasta, Spain)
* The Clone Returns (Kanji Nakajima, Japan)
* Dada’s Dance (Zhang Yuan, China)
* An Education (Lone Scherfig, U.K.)
* Five Minutes of Heaven (Oliver Hirschbiegel, U.K.)
* A French Gigolo (Josiane Balasko, France)
* Heart of Time (Alberto Cortes, Mexico)
* Louise-Michel (Benoit Delepine, Gustave Kervern, France)
* Lulu and Jim (Oskar Roehler, Germany)
* The Maid (Sebastian Silva, Chile)
* One Day in a Life (Stefano Tummolini, Italy)
* Unmade Beds (Alexis Dos Santos, U.K.)
* Victoria Day (David Bezmozgis, Canada)
* Zion and His Brother (Eran Merav, France-Israel)

WORLD CINEMA DOCUMENTARY COMPETITION

* Afghan Star (Havana Marking, Afghanistan-U.K.)
* Big River Man (John Maringouin, U.S.)
* Burma VJ (Anders Oestergaard, Denmark)
* The End of the Line (Rupert Murray, U.K.)
* The Glass House (Hamid Rahmanian, U.S.)
* Kimjongilia (N.C. Heikin, France-U.S.)
* Let’s Make Money (Erwin Wagenhofer, Austria-China-South Africa-Spain-Switzerland-U.S.)
* Nollywood Babylon (Ben Addelman, Samir Mallall, Canada)
* Old Partner (Lee Chung-ryoul, South Korea)
* Prom Night in Mississippi (Paul Saltzman, Canada)
* The Queen and I (Nahid Persson Sarvestani, Sweden)
* Quest for Honor (Mary Ann Bruni, U.S.)
* Rough Aunties (Kim Longinotto, U.K.)
* Thriller in Manila (John Dower, U.K.)
* Tibet in Song (Ngawang Choephel, U.S.)
* 211:Anna (Paolo Serbandini, Giovanna Massimetti, Italy)

mai multe detalii in Variety

vineri, 29 noiembrie 2013

Tiger Lillies din nou la Bucuresti !!!

Cabaretul brechtian / circul electric si eclectic revine la Bucuresti !!! Diseara in Club Control !!!
Vor cinta Lulu, pe pe noul proiect Lillies, dar si Piaf si piesele lor de referinta !!!

site oficial aici
Trioul englez (Martyn Jacques -voce, pian, etc, Adrian Stout-bass, contrabas, fierastrau, Adrian Huge, tobe, percutie) greu de definit muzical (v. taguri dreapta, descrisi ca 'Surrealist Pornography')e deja la ea acasa aici, a venit de 4 ori pina acum la Bucuresti, 2009, 2010, 2011 si 2012, mereu in cadrul festivalului Viata e frumoasa, Cabinetul doctorului Caligari inclus, si la TIFF asta vara ! Nu ratati !!!

Reiau "cronica" mea de la prima venire TTL din 2009 cu mici modificari:
Tiger Lillies live at Metropolis
"Nu stiu cum sa etichetez postarea, pentru ca nu e nici jazz si nici blues si nici rock, ci un cabaret punk, undeva intre Jacques Brel si Tom Waits(dixit net: Their surreal style has been described as darkly humorous, Brechtian, gypsy cabaret).
Trioul cult londonez The Tiger Lillies si-a luat numele cred de la filmul lui Woody Allen, What's up Tiger Lily ?
Cinta din 1989 si in 2009, dupa 20 de ani fara muschetari, au ajuns si la Bucuresti, la festivalul "Viata e frumoasa", la teatrul Metropolis. Cind m-am interesat de bilete, am aflat ca e sold out de mult, dar s-a suplimentat cu inca un spectacol. Si am reusit sa rezerv pe eventim ultimele bilete, pentru ca la Carturesti mi-au zis ca nu mai au. Si am fost, asta e, daca n-am ajuns la Gary Moore la Budapesta...
Sala mica, cocheta, ultimul rind, suplimentat cu scaune normale. Nu cred ca au intrat mai mult de 200 de oameni. Eu stiu de TTL de la prietenii mei de la Praga, care mi-au zis prin 1999, ca e o trupa total neobisnuita, care o ardeau pe acolo. Au facut si piese pentru Plunkett si Macleane care s-a filmat acolo, filmul lu fi-su lui Ridley, Jake. Apoi am primit din Irlanda de la prietenul meu Rares, un tricou cu o papuse gonflabila, crucificata, anume coperta de la albumul Bad Blood and Blasphemey !
La Bucuresti showul s-a numit: “SONGS FROM THE SHOCKHEADED PETER AND OTHER GORY VERSES”, adica de pe muzicalul Stockeaded Peter si pe albumul Gory Verses.
Solistul Martyn Jacques are fata mascata, vopsita gen kabuki, in anumite momente arata ca un clown, Charlie Chaplin, sau Fish sau King Diamond. Si cu vocea high-pitched, cu Tery Jones (in drag) de la Monty Python. Bateristul Adrian Huge face mai mult teatru, si are o tona de gadgeturi cu care face atmosfera. Iar (contra)bassistul Adrian Stout zici ca e dintr-o trupa de dixieland intr-un speakeasy din New Orleans."
ALD, vineri, 13 noiembrie 2009

vineri, 2 martie 2012

LMA Lou !

Lewis Alan Reed a implinit 70 de ani ! wow ! still taking no prisoners as u did with Lulu !

miercuri, 25 septembrie 2013

Metallica: Through the Never

Dupa un proiect risky cu Lou Reed (Lulu, 2011), mult anuntatul proiect filmic al metallicilor, in 3 D cu un narativ halucinant, Through the Never, a ajuns in fine in cinema !
Un roadie (numit Trip ;), care seamana cu David Bowie tinar (Dane DeHaan) e trimis intr-o "misiune" in timpul unui concert one night only, sold out Metallica (filmat la Vancouver, la Rodgers Arena, si Rexall Place, in Alberta, tot Canada, cu hi-tech camere 3D si pirotehnie la greu), concert interjectat cu elemente de horror si suprarealism, some kind of monster din alta poveste, plus un mcguffin :) !

Regizat de maghiarul Nimrod Antal (Kontroll, Armored, Predators), cu un story by Metallica si Nimrod.
Muzica e la nivel Ride the Lightning, si tehnologia la fel. 3D si Imax combined...state-of-the-art...
-la Cyanide m-am gindit la Rosia Montana :)
*
Behind the scenes si interviu cu Metallica aici

si video; behind the scnes cu Lars Ulrich.


*
NB:de pe 27 septembrie, pentru numai o saptamina (in Bucuresti) in IMAX 3D. Faceti-va un serviciu si vedeti-l acolo ! De pe 4 octombrie in cinema in 3D (selected theaters :) but not 4 long...

Albumul (dublu) contine piese clasice Metallica (de pe fiecare din cele 9 albume de studio), inregistrate live, cintate la nivel superlativ.
Disc one
1. "The Ecstasy of Gold" 2:01
2. "Creeping Death" 6:19
3. "For Whom the Bell Tolls" 4:40
4. "Fuel" 3:57
5. "Ride the Lightning" 6:54
6. "One" 8:25
7. "The Memory Remains" 5:43
8. "Wherever I May Roam" 6:18
Disc two
1. "Cyanide" 7:01
2. "...And Justice for All" 9:18
3. "Master of Puppets" 8:25
4. "Battery" 5:14
5. "Nothing Else Matters" 7:22
6. "Enter Sandman" 6:22
7. "Hit the Lights" 4:40
8. "Orion" 8:27
Through the Never succeeds as pure sense-swamping spectacle. It is a blow-out banquet for Metallica fans, and a blockbuster rock-and-rollercoaster ride for any heavy metal tourists curious to see this music played at major-league level.
The Hollywood Reporter

luni, 28 octombrie 2013

Lou Reed RIP

Lou died yesterday, he was 71. I'm still shattered and in disbelief...see...The Day (OUR) John Kennedy died...Set the Twilight Reeling...

stirea here
Uncut aici
si marturii ale prietenilor si colegilor aici
Intre 1998 si 2008 l-am vazut pe Lou Reed de cinci ori...prima oara live and in person si am vorbit cu el, in 1998, la festivalul de film de la Karlovy Vary, unde a fost prezentat documentarul despre el, Rock and Roll Heart (care se poate vedea integral aici), unele, lucruri povestite in cartea editata de Ioan Big, Era Punk. L-am vazut la Lucerna la Praga in 2000, dupa ce scosese Ecstasy, in prezenta lui Vaclav Havel, fanul si prietenul sau. La Sighet in 2001 ?, unde l-am filmat cu o camera Hi8, pe lumina si cu un setlist redus, de festival, la Munchen in 2003, dupa ce scosese Raven, si nu ne-au lasat sa ne ridicam in picioare. Si ultima oara la Paris, in 2008, la salle Pleyel, cu BERLIN, in prezenta lui Roman Polanski si a sotiei sale, Emmanuelle Seigner, cu Steve Hunter la chitara , cu prietenul meu Misu, din primul rind. Si
l-am ratat in Slovacia anul trecut. Este eroul absolut al prietenului meu norvegian, Terje, care m-a facut sa il inteleg si apreciez mai bine. A fost o relatia nu sinoasa, ci si de love and hate, care a inceput pentru mine cu albumul New York, tras pe caseta, si s-a incheiat cu Lulu, alaturi de Metallica, albumul anului 2011 pentru mine, hard to listen si controversat si azi. Tocmai am primit inapoi cd-ul New York, crezut pierdut definitiv de aproape 2 ani. Mi-e greu sa scriu mai mult acum :(
"The news I feared the most, pales in comparison to the lump in my throat and the hollow in my stomach. Two kids have a chance meeting and 47 years later we fight and love the same way — losing either one is incomprehensible. No replacement value, no digital or virtual fill...broken now, for all time. Unlike so many with similar stories — we have the best of our fury laid out on vinyl, for the world to catch a glimpse. The laughs we shared just a few weeks ago, will forever remind me of all that was good between us."
JOHN CALE
si remeberance by Laurie Anderson, widow and friend aici
Lou was a prince and a fighter and I know his songs of the pain and beauty in the world will fill many people with the incredible joy he felt for life. Long live the beauty that comes down and through and onto all of us.
— Laurie Anderson
his loving wife and eternal friend (via Moonsun :)


Lou Reed -March 2, 1942 – October 27, 2013.