Se afișează postările sortate după relevanță pentru interogarea Paris When It Sizzles. Sortați după dată Afișați toate postările
Se afișează postările sortate după relevanță pentru interogarea Paris When It Sizzles. Sortați după dată Afișați toate postările

miercuri, 14 aprilie 2010

Paris-When it Sizzles (1964)

"Gabrielle: What's the story ?
Richard Benson: It's an action/suspense, uh, romantic melodrama with lots of comedy, of course. And, uh, deep down underneath, a substrata of social comment."

___________________________________________

"A marshmallow-weight hokum"
Variety (also quoted a line from the film as an apt description of the film itself: "contrived, utterly preposterous and totally unmotivated")
&
"a multimillion dollar improvisation that does everything but what the title promises" / Time

as avea o intrebare pentru Tarantino, daca replica lui Michael Fassbender "yes sir, Paris-When it Sizzles" din Inglorios Basterds, se leaga de filmul lui Richard Quine din 1964, care a fost o placere sa-l vad, finally ! Nu pot sa-l trec la recuperari, pentru ca nu am auzit de el acum 20 de ani ci mult mai curind. Si desi titlul te-ar duce la un muzical, nu e ! E o comedie post-moderna (mai mult screwball decit romantica) despre un scenarist alcoolic de la Hollywod, Richard Benson (William Holden) care are deadline la un scenariu pe care nu l-a scris si pe care il concoteaza acum cu ajutorul unei secretare (Audrey Hepburn). Scris de George Axelrod (Breakfast at Tiffany, Candidatul manciurian si autorul pieselor The Seven Year Itch si Will Success Spoil Rock Hunter?), bazat pe filmul lui Julien Duvivier din 1952 La Fete de Henriette, a fost re-ecranizat ca Alex si Emma in 2003.

Holden jucase cu Hepburn 10 ani inainte in Sabrina (se zice ca au avut un affair), se indragostise groaznic de ea si acum era disperat. Hepburn intre timp se maritase cu Mel Ferrer, care are un cameo multiplu in film. Iar Holden devenise intre timp mai alcoolic ca personajul sau din film (cred ca ce bea pe ecran e foarte pe bune).
I remember the day I arrived at Orly Airport for Paris When It Sizzles. I could hear my footsteps echoing against the walls of the transit corridor, just like a condemned man walking the last mile. I realized that I had to face Audrey and I had to deal with my drinking. And I didn’t think I could handle either situation
.
(William Holden in autobiografia sa Golden Boy)

ceea ce s-ar putea numi a troubled production e fost pe atunci tinut secret de publicistii filmului. Se pare ca a fost chiar Paris-When it Sizzles ! Sau Fizzles ! cum citeam intr-o cronica. Eleanor Quin are o cronica plina de amanunte picante pe TCM al carui citat final e,
"Miraculously, Holden’s shenanigans were largely kept out of the press but the film ended up crashing anyway. Critics uniformly panned it and audiences didn’t fall for the once-powerful Holden/Hepburn combination this time. Over the years, however, the film has earned a reputation as a guilty pleasure for those who enjoy in-joke movie spoofs and an absurdist storyline played out against the glorious backdrop of the City of Light."

Richard Quine e sever !!
Titlul filmului din film e THE GIRL WHO STOLE THE EIFFEL TOWER. Si filmul acesta se scrie si se intimpla in timpul acestui weekend nebun de Bastille Day (14 iulie). Sunt glume de fratii Marx, de Hellzapoppin, de Billy Wilder sau de Woody Allen, unele atit de cinico-sarcastice asupra Hollywoodului si a meseriei de scenarist, ducindu-te in urma, pe vremea lui Sunset Boulevard, unde Holden era Joe Gillis, aspiring/struggling screenwriter. Am citit undeva ca Orson Welles ar fi vrut sa regizeze filmul dar nu l-au lasat. Not sure it's true, dar anyway, Audrey Hepburn, asa Funny Face cum era, avea toane de mega-vedeta si l-a dat afara pe DOP-ul Claude Renoir, legenda franceza, astfel les french au facut greva. Pina la urma a fost inlocuit de Charles Lang, iar Hepburn si-a pus parfumierul creditat pe ecran (Givenchy, o premiera in istoria...cinematografului). Marlene Dietrich a primit pentru un cameo de 3 secunde o blana si o limuzina (cele care apar in cadru). Frank Sinatra cinta..circa 30 de secunde. Tony Curtis are un cameo necreditat care se extinde pina la rolul # 3 din film. Noel Coward a primit pentru 3 zile de filmare 10.0000 de dolari. El este fabulos in rolul productorului cinic Alexander Meyerheim, care o arde la Hotel-Du-Cap la Cannes, "in the trenches", cu starlete linga piscina, asteptind scenariul lui Benson. Replici pline de auto-citate (self consciousness/stream of consciousness), referitor la filmele franceze minimaliste nouvelle vague si un regizor, "Richard Roussen" (imi aduce aminte de filmele romanesti minimaliste) sau glumitze legate de filmele lui Audrey H. sau faptul ca, dupa Benson, "My Fair Lady, e de fapt aceiasi poveste ca Frankenstein",:-) fac parte dintr-un curs de screenwriting 101m (si lichid). Parcul de pe generic apare si in Charade, la fel ca si mini-teatrul de marionate, pentru ca filmarile la Sarada au inceput 3 zile dupa ce s-a terminat"sfiriala".

mai multe info si linkuri pe wikipedia.
"
I've got an idea. I've got an idea! First good one I've had in four months. No, that's not true. A few weeks ago I had an idea to give up drinking, but it didn't photograph."
(Richard Benson)
William Holden a fost internat in mijlocul productiei la dezalcolizare si a proptit un Ferrari intr-un zid, astfel scurtindu-si rolul din secventa centrala de film horror. Un aer de The Party se degaje, poate de aceea Blake Edwards l-a luat pe William Holden in SOB, (1981), satira sa inflamanta asupra Hollywoodului, si regretabil, ultimul rol al lui Bill Holden, disparut prematur la 62 de ani din pricini mai mult sau mai putin alcoolice. Paris...mi-a facut pofta de un alt film cu el, si am luat proaspat primitul western al lui John Sturges din 1953, cu el, Eleanor Parker si John Forsythe, just RIP, Escape at Fort Bravo.. Cu sudisti, nordisti si indieni mescaleros, si Holden brav si galant si sexy si shirtless.
Best time and most fun I had in a long time at the movies !

un extras copios din film de pe situl TCM !
dvd extras (Paramount, The Audrey Hepburn Collection): un trailer simpatic si hyperkinetic
10 din 10, 5 din 5 !!!

sâmbătă, 24 mai 2014

Paris When It Sizzles duminica 25 mai la Cinemateca Patria !

in ciclul Cinemateca Audrey Hepburn :) un film cult al Audrey-i care a reunit-o cu turbulentul William Holden...Paris When It Sizzles/ Paris (1964)

tot ce vreti sa stiti despre el am scris aici atunci cind l-am vazut finalmente...
http://aldmovieland.blogspot.ro/2010/04/paris-when-it-sizzles.html
acum pe ecran mare, duminica 25 mai ora 17.00 la Cinemateca Patria (Brasov :)

marți, 4 ianuarie 2011

Valhalla Rising (2009)

cit mi-as fi dorit sa vad filmul asta pe un ecran mare de cinema, dar n-a fost sa fie si m-am saturat sa astept sa-l vad si pe un dvd HD. Si nu l-am vazut in 2010, altfel ar fi fost pe lista cu cele mai bune filme pe care le-am vazut in 2010 (lista pe care trebe s-o finalizez cumva, din 545 de titluri (incl. revizionari, seriale si scurt-metraje....). Si sa nu pun titluri precum Paris When it Sizzles sau Malastrana sau Elmer Gantry, ci doar filme vazute in 2010. Deci abia cum am vazut filmul lui Nicholas Winding Refn, care dupa mine e cel mai interesant regizor danez, si il urmaresc de cind am vazut debutul sau fulminant, Pusher (1996), la Praga prin 97-98. Si rateurile sale sunt interesante (Fear X, 2003) si continuarile super-dure la Pusher, facute dupa esecul filmului sau american lynchian (descris de IFC:
... "Fear X," delivering a baffling, dreamlike thriller that makes "Inland Empire" look like "My Best Friend's Wedding."
. trailerul e inselator si vinde actiunea care nu exista. Filmul e si anticlimatic si ritmul e lent dar... Valhalla Rising (nici o legatura cu romanul omonim de Clive Cussler din 2001), e un arthouse si unul din cel mai bune filme cu vikingi, megafilm medieval (nu Black Death, asa cum sugera un prieten re: 2010). Parerea mea e ca poate fi pus in coltul cu A saptea pecete si Izvorul fecioarei ale lui Bergman. Mel Gibson sa se aseze linistit, plus ca doar scena de inceput face cit Braveheart ! Totodata e un mind trip si un film experimental, Calatorie in inima intunericului, un Al 13-lea razboinic cross cu der Zorn Gottes. Filmul are aproape zero dialog (gen 200 de replici), cu un Mads Mikkelsen exceptional in rolul lui One Eye (si cu un ochi lipsa care trage cu ..ochiul la cel pe care nu-l are Kirk Douglas :-) in Vikingii lui Fleischer. Mads nu are nici o replica in film, si e adevaratul Man with No Name (mi-a adus aminte de Clint cu vesta sa de piele impletita). filmat superb (in HD), in Scotia, in mijlocul naturii salbatice, care pare virgina, nepingarita de om...locatii minunate cu o lumina cind spectrala, cind rece, cind onirica... Valhalla Rising e impartit in sapte capitole (de la Wrath la The Sacrifice), reprezinnta un (acid) trip asa cum si-a dorit sa fie Blueberry (but was not). Titlul e inspirat de filmele lui Kenneth Anger (Scorpio Rising si Lucifer Rising), si e despre vikingi pe tot atit cit e si sonda Viking ! Refn sustine ca a fost inspirat de Stalker de Tarkovski, (e o obsesie daneza, vezi Von Trier la Antichrist dar sa nu uitam ca ultimul film al lui Tarkovski, Sacrificiul a fost facut in Suedia-actul final al Valhallei mi-a adus aminte de acest film al rusului). Poezia filmului lui Refn, cu un sound design exceptional si eerie, o muzica atmosferica psihedelica (am inteles ca si-ar fi dorit sa-i faca Mogwai soundtrackul dar l-au facut PeterPeter si Peter Kyed), si incadraturi superbe-Morten Søborg, DOPul lui Refn la filmele scandinave. o cronica din Salon.com care face o paralela cu Inception ! intr-un mod destul de interesant si un interviu exhaustiv cu Refn de pe IFC unde zice si de influente:
"Valhalla Rising" is a combination of many films from my youth, all the way back to me coming to America when I was eight, and the samurai and kung fu movies I would watch on TV. "Escape from New York," the first video I ever owned. Lots of Spaghetti Westerns. The "El Topo," midnight movie craziness of the '70s: "Stalker," "2001"... even "Dumbo," which was where I had the idea of making my hero silent.
Winding Refn a facut cam in acelsi timp Bronson -un biopic de pirnaias a la Kenneth Anger, descrid drept "gay arthouse prison movie", si acum e la Hollywood in post-prod cu Drive, un high concept cu Ryan Gosling si Albert Brooks bad guy !!! Looking forward ! mai are un proiect interesant, I Walk With the Dead. Si aflu ca e curat pentru "Wonder Woman", ceea ce n-ar functiona nici in Valhalla acum 1000 de ani :) Intre timp Pusher a fost refacut (acum 10 ani era vorba de un remake Hollywood cu Bruce Willis), in Anglia, ca un film...Bollywood !!!! 4 1/2 din 5, 9 din 10 !

duminică, 4 mai 2014

LMA Audrey Hepburn !

Astazi Audrey Hepburn ar fi implinit 85 de ani ! Nascuta in Belgia pe 4 mai 1929, My Fair Lady este una din prezentele cele mai speciale feminine din cinema. A murit tinara, la 63 de ani, in 1993, in Elvetia. Dar faima ei e nemuritoare, chiar azi pina si google o omagaiza cu un doddle.

Am dat pina acum la Cinemateca Patria, Vacanta la Roma si Breakfast la Tiffany's.
Astazi la ora 17.00 este rindul clasicului Sarada / Charade (1963), unul din filmele mele preferate, in care joaca alaturi de Cary Grant, singurul lor film impreuna, cel mai bun Hitchcock pe care nu l-a facut Hitchcock (si da, Hitch a ratat sa lucreze cu Audrey!). Filmul e regizat de Stanley Donen, un regizor minunat, maestru in musicaluri, cu care Audrey a facut trei filme (toate le voi prezenta la Cinemateca Patria, Sarada, Funny Face, Two for the Road), alturi de alte filme ale sale, intr-un alt omagiu, Donen a implinit pe 13 aprilie 2014 nouazeci -90- de ani !!!!
Un articol excelent depsre film, din The Guardian, aici

Si vor mai urma in cadrul acestui omagiu cinefil anul acesta la Brasov, filmele ei minunate, Sarada, cu Humphey Bogart, Two For The Road, al lui Albert Finney, Cum se fura un milion, alaturi de recent disparutul Peter O.Toole, Paris When It Sizzles, un alt preferat de-al meu despre care am scris aici (alaturi de William Holden), Razboi si pace in care joaca alaturi de sotul ei, Mel Ferrer, muzicalul Funny Face, si Robin si Marian, cu Sean Connery, film de maturitate, comeback-ul ei dupa ani de pauza, in 1976.
un articol despre Hepburn, la a 85-a aniversare, tot din The Guardian, aici

un
La multi ani Audrey, wherever you are, you are with us forever !