luni, 28 februarie 2011

Gopo 2011 !!!

s-au dat Oscarurile, sa vedem putin ce se intimpla la Gopo ! Editia cincea !
iata nominalizarile: cel mai mult are "Fluierul", 13 nominalizari ! tot el ia si Premiul Publicului, in top cu 55.858 de bilete vândute !!!


Cel mai bun film
■Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu
■Marţi, după Crăciun
■Medalia de onoare
■Morgen
■Eu când vreau să fluier, fluier

Cel mai bun film de debut
■Morgen – Marian Crişan
■Felicia, înainte de toate – Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf
■Eu când vreau să fluier, fluier – Florin Şerban

Cel mai bun documentar
■Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu
■Kapitalism – reţeta noastră secretă
■The Shukar Collective Project
■Circul vesel
■Căutare

Cel mai bun regizor
■Radu Muntean – Marţi, după Crăciun
■Călin Peter Netzer – Medalia de onoare
■Răzvan Rădulescu – Felicia, înainte de toate
■Marian Crişan – Morgen
■Florin Şerban – Eu când vreau să fluier, fluier

Cel mai bun actor în rol principal
■Victor Rebengiuc – Medalia de onoare
■George Piştereanu – Eu când vreau să fluier, fluier
■Andras Hathazi – Morgen
■Yalcin Yilmaz – Morgen
■Mimi Brănescu – Marţi, după Crăciun

Cea mai bună actriţă în rol principal
■Mirela Oprişor – Marţi, după Crăciun
■Maria Popistaşu – Marţi, după Crăciun
■Ozana Oancea – Felicia, înainte de toate
■Ada Condeescu – Eu când vreau să fluier, fluier
■Adriana Trandafir – Europolis

Cel mai bun actor în rol secundar
■Vasile Menzel – Felicia, înainte de toate
■Igor Caras – Nuntă în Basarabia
■Mircea Diaconu – Caravana cinematografică
■Bogdan Dumitrache – Portretul luptătorului la tinereţe
■Mihai Constantin – Eu când vreau să fluier, fluier

Cea mai bună actriţă în rol secundar
■Ileana Cernat – Felicia, înainte de toate
■Camelia Zorlescu – Medalia de onoare
■Elvira Rîmbu – Morgen
■Clara Vodă – Eu când vreau să fluier, fluier
■Iulia Lumânare – Caravana cinematografică

Cel mai bun scenariu
■Alex Baciu, Răzvan Rădulescu şi Radu Muntean – Marţi, după Crăciun
■Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf – Felicia, înainte de toate
■Tudor Voican – Medalia de onoare
■Marian Crişan – Morgen
■Florin Şerban şi Cătălin Mitulescu – Eu când vreau să fluier, fluier
Cel mai bun montaj

■Dana Bunescu – Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu
■Alexandru Radu – Marţi, după Crăciun
■Cătălin F. Cristuţiu – Medalia de onoare
■Tudor Pojoni – Morgen
■Cătălin F. Cristuţiu şi Sorin Băican – Eu când vreau să fluier, fluier
Cea mai bună imagine

■Liviu Mărghidan – Portretul luptătorului la tinereţe
■Mircea Tudor – Morgen
■Tudor Lucaciu – Marţi, după Crăciun
■Vivi Drăgan Vasile – Caravana cinematografică
■Marius Panduru – Eu când vreau să fluier, fluier
Cea mai bună muzică originală

■Mircea Florian – Kapitalism – reţeta noastră secretă
■Vasile Şirli – Caravana cinematografică
■Diego Losa, François Petit – Europolis
■Anatol Ştefăneţ – Nuntă în Basarabia
Cel mai bun sunet

■Dragoş Stanomir – Marţi, după Crăciun
■Dana Bunescu – Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu
■Constantin Fleancu şi Dana Bunescu – Felicia, înainte de toate
■Mihai Bogos – Portretul luptătorului la tinereţe
■Thomas Huhn, Andreas Franck, Florin Tăbăcaru, Gelu Costache – Eu când vreau să fluier, fluier
Cea mai bună scenografie

■Mihnea Mihăilescu – Medalia de onoare (yo, Michele !!! :-)
■Robert Koteles – Morgen
■Sorin Dima – Marţi, după Crăciun
■Ana Ioneci – Eu când vreau să fluier, fluier
■Cristian Niculescu – Caravana cinematografică

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură
■Dana Roşeanu – Caravana cinematografică
■Lidia Ivanov şi Edwina Vodă – Eva
■Andreea Lupu şi Maria Anton – Portretul luptătorului la tinereţe

Cele mai bune costume
■Cristina Mititelu – Portretul luptătorului la tinereţe
■Alexandra Ungureanu – Morgen
■Viorica Petrovici – Caravana cinematografică

Cel mai bun scurtmetraj
■Colivia – Adrian Sitaru
■Captivi de Crăciun – Iulia Rugină
■Strung Love – Victor Dragomir
■Oxigen – Adina Pintilie
■Matei, Matei – Cecilia Felmeri

Tânără speranţă
■George Piştereanu – pentru interpretarea din Eu când vreau să fluier, fluier
■Bogdan Mihăilescu – pentru animaţia Grand Cafe (bravo Bobo, dar tinara >>>
■Marius Iacob – pentru imaginea filmului Oxigen
■Iulia Rugină – pentru regia filmului Captivi de Crăciun
■Adina Pintilie – pentru regia filmului Oxigen

Cel mai bun film european
■Panglica albă – Michael Haneke
■Un profet – Jacques Audiard
■Iluzionistul – Sylvain Chomet
■An Education – Lone Scherfig
■Antichrist – Lars von Trier

Premiul pentru întreaga activitate:
Anuşavan Salamanian – inginer de sunet
-premiile se dau pe 28 martie 2011, la Crystal Palace Ballrooms !!!!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu